Dotek přírody
Co znamená být v blízkosti přírody a proč je to dobré...
Dotek přírody, přírodní léčivá síla, síla přirozenosti a podobné slogany na nás útočí ze všech stran. Asi všichni tušíme, že čisticí prostředek na nádobí v zeleném obalu nám dotek přírody domů nedonese. Co to tedy ve skutečnosti znamená, proč a jak nám kontakt s přírodou může pomoct?
Slunce léčí
O pozitivním vlivu vystavování se slunečnímu záření se také čím dál více mluví. Nejde jen o vitamín D, ale o celou řadu vlivů jak na fyzickou, tak psychickou stránku člověka (pozn. opravdu nemyslím pálit se na slunci do červena, ale pravidelné vystavování se slunci, díky němuž je kůže právě třeba i proti spálení odolnější). Je asi logické, že spálený krk a předloktí tolik pozitivního účinku nepřinese, platí raději méně (časově) ale na větší plochu, proto noste otevřenou obuv :-). Každý centimetr se počítá a chodidlům slunce prospěje o to víc.
Přirozený pohyb
Samotný pohyb v rozmanitém přírodním prostředí je v souvislosti s barefoot obuví probíraným tématem, mělo by ale být mnohem víc! Rozmanitý terén má na lidské tělo obrovský pozitivní vliv, jak by taky ne, když z takového prostředí pocházíme. Rozmanitý terén znamená rozmanitý pohyb, který vás neutahá, jako stereotypní asfalt. Tělo se hýbe mnohem komplexněji, pohyb pak má vliv na stabilizační systém těla, rovnováhu, posturu. Ve spojení s citlivou, nebo žádnou obuví, pak mozek dostává o pohybu a terénu mnohem více informací, které zpětně využívá.
Chodidlo a jeho funkce
Chodidlo se stává aktivní součástí celého procesu. Nejen že se podílí na přilnavosti k podkladu, může se jakoby aktivně chytat nerovností (podobně tak, jako jsme na to zvyklí u rukou, když chceme někam lézt), ale také tlumí nárazy a reaguje na změnu podkladu. Tato činnost jej zároveň posiluje, rozhýbá a dělá zdravější.
Fyzický kontakt
Posledním, ale zásadním důvodem proč být v kontaktu s přírodou, je samotný fyzický kontakt takový, jak nejkonkrétněji si jej dokážeme představit. Pomalu, ale snad o to jistěji ustupuje představa, že člověk by měl žít v dokonalé sterilní čistotě. A tak dítě okusující šišku v lese snad již není noční můrou rodičů, ale chtěným úkazem pro budování imunity. Věda postupně vysvětluje to, co někteří "cítili" už dávno. Důvodem není jen kontakt s patogeny, ale právě vliv i na náš mikrobiom, který je v poslední době také velmi propíraným tématem a jak se ukazuje, ovlivňuje zásadně nejen naši imunitu, ale také psychiku a celkové zdraví. V oblasti výzkumu mikrobiomu se pravděpodobně máme ještě na co těšit. Prozatím můžeme využívat alespoň to, co už víme a obohacovat ho třeba právě pobytem v přirozeném prostředí, fyzickým kontaktem s hlínou, vodou, kameny, rostlinami, živočišnou říší.
Fyzický kontakt s "přírodou" vám půjde mnohem snáz, když půjdete lesem bosky a nebo v otevřené obuvi, a ne v pohorkách do půl lýtek.
Až budete příště ze svých Bosek vymývat špínu a vytřepávat jehličí, nelitujte toho, můžete si říct, zase jsem pro sebe udělal něco dobrého...