Proč jsou Bosky "nejlepší" barefoot boty?
Možná si řeknete, jak jsme si mohli dovolit takto odvážný titulek,... :-) V tomto příspěvku se vám pokusíme objasnit alespoň část důvodů, které nás vedly k tomuto, možná lehce přemrštěnému tvrzení.
Vlastnosti Bosky
Jedna ze zásadních vlastností, ve které Bosky vládnou nad většinou ostatních bot usilujících o to být co nejvíce bosé, je vlastně samotná "bosost". Vnímáme ji tedy jako nezakrytost chodidla.
Tenká a ohebná podešev barefoot bot se sice biomechanicky přibližuje bosé noze, ale chodidlo stále ve většině případů zůstává zakryto. V minulosti jsme ale převážně chodili opravdu bosky a chodidlo je na to stále velmi dobře adaptováno. Osobně se mi moc líbí představa moderního pojetí barefoot, jako snaha o pouhé nahrazení tlusté vrstvy ztvrdlé kůže jakousi výpomocí v podobě přidané podešve pod chodidlem.
Zůstane-li při takovémto nahrazení "bososti" zbytek chodidla nezakrytý, je to ideální stav. Možná si řeknete, že jde přeci jen o tenkou vrstvu kůže, či jiného, většinou i docela prodyšného materiálu, ale rozdíl je veliký, a dělá ho často už jen ponožka. Zkuste si třeba někdy všimnout, jak vypadá vaše noha v ponožce. V případě, že nenosíte vytahané vlněné "sibiřky" po dědovi, tak i poměrně tenká běžná ponožka s elastanem (logicky, aby se nehrnula v uzavřené botě) dokáže docela slušně deformovat/stáhnout prsty k sobě. Proto bývají po zimě naše nohy deformované i přes to, že nosíme prostorné boty. Zdá se, že tak jemný tlak, který třeba právě ponožka na chodidlo vyvíjí, by prsty neměl nijak ovlivňovat. Na chodidlech přece stojí celé tělo, to jsou úplně jiné síly, ale pravdou taky je, že prsty takovému ovlivnění/silám ze stran dříve vůbec nebyly vystavené a proto proti němu nejsou nijak adaptovány. Absolutní svoboda ve zcela otevřené botě je tedy z tohoto pohledu nenahraditelná.
Otevřená obuv a její vliv na vaše tělo
Pokud tedy začnete nosit otevřenou obuv, případně budete hodně hodit naboso, začnou se na vašich nohách dít pozitivní změny. Pokožka se bude méně potit, kůže na nohách zesílí, opálí se a bude celkově zdravější, Zlepší se prokrvenost i termoregulace končetin. Nehty budou mít prostor a zlepší se jejich zdraví, právě vlivem vzduchu (menší vlhkosti), volného prostoru a především slunečního záření. Prsty se budou mnohem rychleji vracet do své přirozené polohy a tvaru, než by tomu bylo u "pouze" prostorné obuvi.
Pozor, teď se dostáváme k trochu komplikovanějším pohledům na obouvání. Představivost na plné obrátky a jedeme dál.
Uchycení obuvi na chodidle
Druhým aspektem, který souvisí s mechanickou funkčností chodidla a prostorovou svobodou je způsob, jakým bota drží na vašem chodidle. Kdyby se jednalo pouze o přidržování boty vážící maximálně pár set gramů na chodidle, bylo by to v podstatě jedno, problém ale nastává ve chvíli, kdy má noha v botě menší přilnavost, než podešev k povrchu (což se mimochodem v botách usilujících o co nejlepší přilnavost k povrchu a komfortních, ale bohužel taky klouzavých stélkách stává velmi často). Upnutí boty na chodidle pak v takovém případě drží nejen chodidlo v botě, ale také celou "nepřilnavost" stélky, což už jsou síly v úplně jiných hodnotách.
U klasických uzavřených bot je držení na chodidle realizováno především materiálem okolo chodidla. V patě a z boků to není takový problém, ale v prstové části už trochu ano, protože prsty se mnohem hůř adaptují na tlak, nepracují tak jak by měly a dochází k deformacím. Proto se většina výrobců snaží tlak na prsty eliminovat volnou špicí "nadměrkem" a stažením chodidla v oblasti nártu. Bohužel se bota chodila dotýká v tomto místě většinou jen shora a nártová část je nejen stažená (sešněrovaná) z boku, ale zároveň je nárt stlačován proti došlapovým plochám, což vám vlastně tlačí proti tvaru chodidla (stlačuje klenbu dolů).
Bosky stélka a uchycení na chodidle
Bosky proto mají především dost přilnavou stélku, minimálně v umělé verzi stélek, která je určená především pro využití v terénu, ale i usně vybíráme tak, aby měly co nejlepší tření s chodidlem. Zároveň nepoužíváme extrémně přilnavé směsi podešví, aby nevznikal tak velký nepoměr mezi třením chodidlo vs. stélka a podešev vs. terén.
Pohyb v takových botách je pak přirozenější a člověk se spoléhá více na funkci samotné nohy - aktivní zapojení samotného chodidla, což znamená i přirozené posílení a procítění, na kontaktu s terénem se musí podílet samotné chodidlo, narozdíl od pasivního "visení" chodidla v botě kdy práci převezme extrémně dobře přilnavá podešev.
Druhá výhoda je v samotném upnutí na chodidlo, které je zvláště u modelu "Y" realizováno páskem mezi prsty, což se sice mnoha lidem zdá, jako nešťastné z hlediska komfortu, ale samotná kůže se lokální zátěži velmi rychle přizpůsobí a z hlediska mechaniky chodidla se jedná o asi nejméně ovlivňující způsob upnutí. Nestahuje totiž nárt ani ze stran, ani zepředu netlačí/nedeformuje prsty.
Z těchto hledisek problematičtější typ vázání "X" je utvořen také s ohledem na funkčnost chodila. Proto je přední pásek umístěn přes prstní klouby (které nejsou tak snadno deformovatelné, jako prsty). Zároveň přední pásek doporučujeme nosit spíše na volno a chodidlo ve směru dopředu je pak drženo především nártním páskem, který je ale dostatečně vysoko a nestahuje tak přímo nárt. Využívá spíše tvaru chodidla v místě náběhu do bérce.
Samozřejmě bychom mohli dále psát o výhodách, jako je lokálnost výroby, široký výběr variant, možnosti individualizace, servis a podobně, ale o tom zase na blogu někdy jindy.